Zarostlý nehet


Pokud jste někdy zažili zarůstání nehtů, určitě dáte za pravdu, že jde o problém velmi nepříjemný a bolestivý. Jak k tomu dojde a co můžeme udělat pro to, aby se tento stav už neopakoval?


Vrůstání nehtové ploténky do kožního valu vede ke dráždění kůže, zánětu a bolesti. Nejčastěji se tak děje na palci u nohou, především na straně směrem k ostatním prstům, tedy na vnější straně palce. Vzniklému zánětu říkáme paronychie a může být jak akutní, tak i chronický. Jak vzniká a proč vlastně? Potřeba je nějaký zevní tlak, nejčastěji z obuvi, ale na vině může být i nesprávné zastřihávání nehtu, plísňová deformace nebo příliš široká nehtová ploténka. Nehet by se neměl zastřihávat do oblouku, ale do roviny. Přesto se i u těch lidí, kteří nehty stříhají správně, zarůstání někdy objeví. Svou roli hraje i diabetes a tepenná nedostatečnost dolních končetin.


Na zarůstání má vliv přirozený tvar nehtu, který je dědičný, proto se v některých rodinách zarostlý nehet vyskytuje poměrně frekventovaně. Řešení u pacientů, kteří na tento problém opakovaně trpí, bývá chirurgické, zasahuje se do nehtových valů a upravují se.


Jak zarůstání nehtů předejít? Základem je jejich správné ošetřování. Zastřihávejte je rovně, ne do kulata. Musí být viditelné rohy volného okraje nehtové ploténky. Vyhýbejte se těsné obuvi.

Co dělat, pokud už vás zarůstající nehet trápí? Především se problém nesnažte hrdinsky řešit doma sami, ale zajděte k lékaři. Ani návštěva pedikúry nemusí být nejlepší nápad, tu odložte, až se problém vyřeší, ale jako prevence potíží je samozřejmě odborná pedikúra dobrý nápad. Určitě se nesnažte zastřihnout roh nehtové ploténky, abyste si ulevili od bolesti, protože nehet poroste do kožního valu dále ze svého kořene a problém se tím zhorší.


Kam tedy zajít? Navštivte buďto svého praktického lékaře, nebo ambulanci dermatologie či chirurgie. Většinou stačí lokální ošetření, v případě silnějšího zánětu se někdy podávají celkově antibiotika. Pokud je problém opakovaný, bude pravděpodobně potřeba menší chirurgický zákrok v lokálním, výjimečně celkovém znecitlivení. K dalším variantám patří laserové ošetření nebo vkládání různých podložek pod nehet. Velkým rizikem zákroků je recidiva zarůstání po půl roce až roce, kdy nehet opět doroste, což znamená, že se potíže odstraní jen na určitou dobu, takže někdy nezbývá, než nehet radikálně odstranit.


Na některých chirurgických pracovištích ihned přistupují k radikálnímu strhnutí nehtu, což je velmi nepříjemné a neřeší to prvotní příčinu. Pokud je zarůstání dědičné, trvale to nepomůže. Pokud jsou na vině špatné boty a nevhodné zastřihávání, může jít pouze o dočasný problém. V mnoha dermatologických budou léčit příčinu, což je mnohem lepší. To ale neznamená, že se odstranění nehtu zaručeně vyhnete.


Zarůstání nehtů je ale časté i u dětí, dokonce u a malých miminek. Na vině bývá špatné zastřihávání a také nevhodná obuv. Výběr bot pro děti je velmi důležitý, vybírejte jen ty certifikované a o vhodné velikosti, s kulatou špičkou a prostorem as 12 mm před prsty, aby dětské prstíky měly v botě prostor. Jednou týdně je potřeba nehty dětem zastřihnout, rozhodně je nenechávejte přerůstat.

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

ČLÁNKY O HUBNUTÍ

TAGY

© 2016 Zdravota.cz