Jak správně umýt psa


Koupání psa většinou není nejpříjemnější záležitostí, a to jak pro psa, tak ani pro jeho majitele. I když mnoho psů miluje vodu, šamponování ve vaně nebo sprchovém koutu není věc, kterou by nedokázali oželet. Pokud se ale pes hodně ušpiní, nebývá nám nic jiného. Jak na to?


Nejdříve si dobře promyslete, kde svého psa umyjete. Zvolte místo, kde se vám bude se zvířetem dobře manipulovat. Pro malého psíka někdy stačí lavor, umyvadlo nebo dětská vanička. Velké psy koupeme ve vaně či sprchovém koutu, pokud máte zahradu a je teplo, můžete psa umýt tam, je to asi vhodnější, protože pak nebudete muset umývat ještě koupelnu. Dlouhé chlupy mohou ucpat odtok, na to také nezapomeňte. Zajistěte, aby psí drápky nepoškrabaly povrch vany, existují různé protiskluzové položky. Před koupáním psa vyčešte, pokud zrovna líná. Oblečte si nějaké staré oblečení, protože budete po celé proceduře pravděpodobně chlupatí a mokří. Správně zvolte šampon nebo prostředek, kterým psa budete umývat. Existuje mnoho výrobků pro štěňata i dospělé psy, pro dlouhou i krátkou srst, pro citlivou kůži nebo určených proti parazitům. Pokud si nejste jisti, poraďte se s veterinářem nebo nějakým zkušeným chovatelem. Rozhodně psa nemyjte přípravky pro lidi, jediné, co lze vzít v úvahu, je kvalitní dětský šampon.


Postavte psa do vany, umyvadla, lavoru nebo sprchového koutu. Voda nesmí být příliš teplá ani moc studená. Napusťte si dopředu přiměřené množství vody, aby jí nebylo moc a pes nezpanikařil. Pokud vodu napustit nemůžeme, například ve sprchovém koutu, tak pro celý proces použijeme jen vodu tekoucí. Někteří psi se zvuku tekoucí vody nebo sprchy zpočátku bojí. Psa postavte do vany. Je možné, že se okamžitě bude chtít dostat ven, musíte být tedy neoblomní nebo mít po ruce šikovného pomocníka. Na psa nebuďte příliš přísní, netrestejte jej, ale rozhodně ani neustupujte nebo ho nelitujte. Pomocí kelímku psa polévejte vodou, použít můžete i sprchu. Možná se váš zvířecí kamarád začne otřepávat a budete mokří také, s tím musíte počítat. Do rukou si dejte trochu šamponu a vmasírujte postupně do srsti psa, až ke kůži. Šampon se ale nesmí dostat do uší nebo očí. Poté psa důkladně opláchněte teplou vodou, použijte sprchu, pokud to jde, tak, aby se šampon ze srsti dokonale vymyl. Psa vyndejte z vany a důkladně jej osušte ručníkem. Nechte jej i otřepat. Při vyndávání z vany dejte pozor, pes se bude chtít možná dostat ven co nejrychleji a mohlo by se stát, že vy nebo pes uklouznete. Pokud se pes nebojí fénu, můžeme je na závěr i vyfénovat. Na závěr psa učešte a odměňte za jeho trpělivost nějakým pamlskem a pochvalou.


A jak často psa koupat? Platí, že méně je více. Nemělo by to být častěji než 3-4x do roka, pokud tedy nejezdíme na výstavy a nemáme plemeno se srstí vyžadující náročnou péči. V zásadě bychom psa měli umýt jen tehdy, pokud je špinavý nebo hodně zapáchá. Časté koupání neprospívá kůži ani srsti, narušuje se ochranná bariéra a je možné, že se pak bude zbytečně mastit nebo vysušovat.

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

ČLÁNKY O HUBNUTÍ

TAGY

© 2016 Zdravota.cz