Pokojové květiny a jejich vliv na zdraví


Pokojové květiny jsou nejen ozdobou interiérů našich bytů, domů a kanceláří. Také vytvářejí potřebný kyslík a čistí vzduch. Tuto jejich schopnost oceníme zejména, když z různých důvodů méně často větráme nebo trávíme málo času venku.


Zdraví prospěšná síla pokojových květin

Léčivou sílu pokojových květin lidé znali již ve starověku, hrnkové rostliny zkrášlovaly Semiramidiny zahrady v Babyloně. Také ve středověku krášlily pokojové rostliny sídla lidí z bohatých společenských vrstev.


Pokojové rostliny vdechují oxid uhličitý, který my vydechujeme, a naopak vydechují kyslík. Dodáváním potřebného kyslíku nás nejen osvěží, ale také prospějí našemu zdraví a pomohou zvýšit náš výkon. Kromě toho působí blahodárně na naši psychiku také kombinací svých barev.


Další cennou službu nám prokazují také tím, že zvlhčují vzduch v místnosti. Mezi nejúčinnější rostlinné zvlhčovače vzduchu patří šáchor (Cyperus), banánovník (Musa), lipěnka africká (Sparmania) i kapradí. Kapradí si také umí poradit s formaldehydem.


Aloe vera je nejen okrasnou pokojovou rostlinou, známé jsou také její léčivé účinky. Pomáhá při hojení ran, spáleninách i při akné. Další léčivou pokojovou rostlinou je eukalyptus, který vyčistí, osvěží, provoní vzduch a díky obsahu silic uleví také při dýchacích potížích.


Rostliny jako přírodní čističe ovzduší

Mnohé pokojové rostliny mají také velkou schopnost snížit obsah škodlivin v ovzduší. Pomohou nám vyčistit vzduch od benzenu (karcinogenní škodliviny, kterou v malém množství najdeme v cigaretovém kouři, v barevných nátěrech, prostředcích na úklid), formaldehydu (další karcinogenní látka, které se může do ovzduší uvolňovat z dřevotřísky, překližky, podlah a různého nábytku z lisovaného dřeva). Dokáží zatočit s toluenem (najdeme ho zejména v barvách, lacích, lepidlech a umělých kobercích) i s xylenem (je obsažen v rozpouštědlech, v některých druzích barev, laků a lepidel, v ředidlech, těsnicích pěnách a dokonce i v čalounění).


Mistry v čištění ovzduší od škodlivých látek jsou:

Aloe vera – nenáročná rostlina s léčivými účinky, která si dokáže poradit nejen s popáleninami, ale také s mnohými škodlivými látkami.


Azalka – tato krásná pokojová květina vyčistí vzduch od formaldehydu.


Bambusová palma – lapá benzen, trichlorethylen, v blízkosti nábytku také uvolňovaný formaldehyd. Čistí také ovzduší od amoniaku, který poškozuje sliznici. Najdeme ho v odlakovačích a kosmetice, čisticích prostředcích, hnojivech – poškozuje sliznici.


Břečťan – je přeborník v čistění vzduchu, dokáže nás zbavit formaldehydu, benzenu, trichloretylenu i xylenu.


Datlová palma – nazývaná také datlovník zakrslý, nás zbaví xylenu, jedovaté látky, která ničí centrální nervový systém, způsobuje útlum dechu a srdeční arytmii, v menší míře poškozuje ledviny a játra, dráždí dýchací a trávicí ústrojí. S toxickým xylenem se setkáme zejména v rozpouštědlech v tiskařství, lakýrnictví, v menší míře také v interiéru.


Dracéna – je ozdobný, až 150 cm vysoký, nenáročný a velmi výkonný lapač formaldehydu, trichloretylenu a xylenu.


Fikus – likviduje nejen trichlorethylen a formaldehyd, dokáže nás také zbavit prachu. Pokud však máte alergii na latex, raději na tuto užitečnou a ozdobnou pokojovou rostlinu zapomeňte. Listy fikusu totiž obsahují mléčnou šťávu s latexem.


Filodendron – zbaví výparů formaldehydu.


Gerbera – gerbera může zdobit nejen naše zahrádky, můžeme ji pěstovat také jako hrnkovou květinu. Dokáže nás zbavit benezenu i trichloretylenu.


Chryzantéma – pohlcuje benzen, dokáže si poradit i s amoniakem.


Kamélie – tato pokojová rostlina s nádhernými květy vyčistí ovzduší od těžkých kovů, zejména od rtuti a olova.


Kapradina – kapradina nejen zvlhčí vzduch, vyčistí ho také od formaldehydu.


Lopatkovec – dokáže si poradit s mnoha jedovatými látkami, jako je formaldehyd, benzen, trichloretylen, aceton.


Pepřinec – dokáže zbavit formaldehydu.


Pokojová růže – tato královna květin si podobně, jako kamélie, dokáže poradit s těžkými kovy, jako je rtuť a olovo.


Potos – tato oblíbená pokojová liána nás zbaví formaldehydu, toluenu, benzenu i trichloretylenu.


Šáchor – vyčistí vzduch od výparů formaldehydu, poradí si i s tabákovým kouřem.


Šplhovník – zatočí s formaldehydem, benzenem, trichloretylenem.


Tchýnin jazyk – je velice užitečná a nenáročná rostlina, která nás zbaví formaldehydu, trichloretylenu, benzenu i xylenu.


Voděnka – tato oblíbená rostlina si dokáže poradit s formaldehydem


Zelenec – tato nenáročná rostlina nás zbaví výparů z formaldehydu i tabákového kouře. je nenáročný a dostatečně odolný, aby vydržel i zakouřené prostředí

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

ČLÁNKY O HUBNUTÍ

TAGY

© 2016 Zdravota.cz