Stop červenání! Citlivá pleť, rosaceoa a cuperóza? Žádný problém!


Mít neustále červenou větší či menší část obličeje nepůsobí dobrým estetickým dojmem. Nemůžete si zahalit obličej, můžete však o svoji pleť pečovat a dokonce můžete nepříjemnému červenání předejít. Pokud vás červenání postihne, víme, jak ho skrýt i jak mu přecházet.


Proč máte pleť se sklonem k červenání a jak o ní pečovat

Vypravíte se na schůzku, na které vám velmi záleží a chcete udělat co nejlepší dojem. Výrazně červené tváře je jedna z věcí, které můžete v tu chvíli nejméně potřebovat. Barva vašeho obličeje se sice vrátí k normálu, to však chvíli trvá.


Ptáte se, proč vám zčervenaly tváře a co proti tomu můžete udělat?


Příčin, proč se vám někdy stává, že vám zčervená obličej, je mnoho. Jednou z nich může být nadměrně citlivá pleť. Pokud máte nadměrně citlivou pleť, stačí změna teploty, stres, sníst nějaké kořeněné jídlo, být chvíli na slunci, vypít sklenku alkoholu či horkého nápoje nebo si zacvičit a váš obličej okamžitě zčervená.


Další možnou příčinou zarudnutí pleti je používání dráždivé kosmetiky. Na vině může být také alergická reakce nebo návaly horka spojené s menopauzou.


Pokud cítíte, že rudnete v obličeji, první pomocí je ochlazení. Ne vždy však máte možnost si okamžitě přiložit na zarudnutá místa chladný obklad. Dostupnější možnost je cucání kostek ledu.


Máte-li možnost dát si na obličej chladný obklad, v žádném případě si nedávejte ledový obklad. Na místech zčervenání by se totiž objevily drobné žilky.


Ani kostky ledu nemusíte mít vždy po ruce, zelený korektor však ano. Zelený korektor zesvětlí vaši pleť a opticky zakryje červená místa v obličeji. Místo nich se objeví broskvový tón, který vaši pleť naopak rozzáří.


Kromě toho je třeba o pleť pravidelně pečovat. Na našem trhu je k dostání mnoho různých přípravků, určených k redukci nepříjemného zčervenání. Některé z nich obsahují výtažek z kořene lékořice s protizánětlivými účinky, který zklidňuje zčervenalou pleť.


Přípravky pro péči o pleť se sklony k červenání se skládají z neutralizujícího denního krému proti zčervenání pleti, ze zklidňujícího denního krému proti zčervenání pleti a ze zklidňujícího nočního krému proti červenání pleti.


Součástí kosmetiky je také jemné čistící pleťové mléko a jemná čistící pleťová voda.


Obličej si omývejte vlažnou vodou, nikdy ne horkou, horká voda totiž způsobí nepříjemné zčervenání. Je dobré se také vyhýbat horké koupeli, dráždivým jídlům, destilátům i příliš horkým nápojům.


Rosacea – co to je a jak na ní

Rosacea není pouze kosmetická vada. Jedná se o chronické zánětlivé onemocnění, které je zpočátku velmi nenápadné. Lze si ho snadno splést se zčervenáním.


I u rosacei zpočátku při stresu, slunění či po konzumaci horkých nápojů nebo alkoholu vám náhle zrudne obličej.


Na rozdíl od běžného zčervenání, se zčervenání způsobené rosaceou vrátí k normě pouze v prvním stádiu této nemoci. Ve druhém stádiu rosacei zůstává postižená část, zejména tváře, střed čela, brada, kůže nosu viditelně červené.


Navíc v těchto místech se začínají objevovat pupínky, které dermatologové nazývají papuly. Jejich obsah může být sterilní nebo může obsahovat bakterie. Po vytečení obsahu se papuly hojí bez jizev.

Kromě papul se mohou tvořit otoky nebo větší uzly, pro které je charakteristické zhrubnutí kůže a zvětšení mazových žlázek. Následně vzniká zesílená kůže, kterou lékaři označují názvem phyma.


Pokud se u vás objevily některé z příznaků rosacei, navštivte dermatologa. Kosmetické přípravky pouze zakryjí nepříjemné zčervenání, nevyléčí vás ani nezpomalí průběh nemoci.


Prognóza léčby rosacei je sice dobrá, čím však dříve navštívíte lékaře, tím lépe. Ušetříte si spoustu nepříjemných chvil.


Komplikacemi rosacei není jen nepříjemné zarudnutí obličeje a případně pupínky či větší uzly. Častou komplikací této nemoci jsou oční problémy, které se projevují zarudlými spojivkami.


Jak předejít této nemoci? Riziko jejího vzniku můžete snížit, pokud se vyhnete pití horkých nápojů, destilátů a slunění.


Jak si poradit s cuperózní pletí?

Příčinou cuperózní pleti je zvýšená citlivost pleti. U velmi citlivé pleti se může stát, že její podkožní kapiláry jsou křehké. Kapilárky praskají a objevují se viditelné červené žilky, nazývané cuperóza. První pomocí je použít korekční krém, který skryje červené žilky.


Dalším řešením je péče o pleť pomocí speciálních kosmetických přípravků. Jedná se zejména o přípravky s obsahem modrého lotosu, kofeinu, zázvoru, vitamínu E. Působením těchto přípravků se žilky stáhnou a pleť se projasní.


Objevení se viditelných červených žilek je možné předejít vyhnutím se faktorů, které je spouštějí. Tyto faktory jsou u každého jedince jiné.


Některým faktorům, jako je používání dráždivých pracích či mycích prášků, konzumace silně kořeněného jídla, se lze vyhnout. Jiným, jako je vítr, změna venkovní teploty, naopak ne.


V každém případě lze mít vždy po ruce korekční krém, který skryje viditelné kosmetické vady a pravidelně ošetřovat pleť kosmetickými přípravky, které jsou vůči ní šetrné.


Optimální jsou takové kosmetické přípravky, které způsobí, že se viditelné červené žilky stáhnou.

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

ČLÁNKY O HUBNUTÍ

TAGY

© 2016 Zdravota.cz