Dávat psům kosti, nebo ne?


Krmení psů kostmi je poměrně diskutabilní téma. Na jedné straně je názor, že kosti k výživě psa patří, obsahují důležité minerály, posilují žvýkací svaly, udržují chrup v čistotě a podporují správné trávení. Z druhé strany se ale na nás valí informace o tom, jak jsou kosti pro psy nebezpečné, že mohou vést k zácpě, trávicím potížím, poškození jícnu, žaludku nebo střeva, poraněním v tlamě nebo ulomením zubů. Jaká je pravda?


Všechny uvedené argumenty, ať už pro, nebo proti, mají určité opodstatnění. Krmení psa kostmi je založeno na filozofii přirozené stravy psů nebo vlků. Nese ale i svá rizika.


Velkým problémem jsou kosti po tepelné úpravě. Ať už je vaříme, pečeme, smažíme nebo grilujeme, stávají se křehčími. To ale ještě není vše. Také hůře odolávají žaludečním kyselinám, hůře se stráví a hrozí poranění stěny střeva nebo žaludku. Naproti tomu syrové kosti pes zvládne dobře natrávit a nebývají nebezpečím. Je tu ale poměrně významný háček. U psů, kteří na kosti nejsou zvyklí a jsou ještě navíc krmeni průmyslovou stravou, především granulemi, není trávicí trakt na zpracování kostí dobře připraven. Žaludeční kyseliny nejsou tak silné, jako u psů krmených přirozenou stravou. Střevo psa krmeného granulemi je také více náchylné k poškození pozřenými ostrými předměty, nejen kostmi. Psa lze ale na syrové kosti postupně navyknout.


Dávat kosti kuřecí, hovězí nebo vepřové? Zásadou je, že čím mladší je zvíře, ze kterého kosti pocházejí, tím jsou kosti méně křehké, mineralizované a štěpivé. Proto by psi měli dostávat kosti z mladých zvířat. Problémem nebývají kosti kuřecí, samozřejmě v syrovém stavu, dále kachní krky, kosti telecí nebo jehněčí. Tyto kosti jsou také při krmení syrovou stravou podávány nejčastěji. Králičí nebo ze zvěřiny vhodné nejsou. Syrová ryba včetně kostí, pocházející z kontrolovaného chovu, může být vítaným zpestřením jídelníčku. Štěňatům je nutné kosti rozemlít. V potaz je nutno brát i velikost psa. Je jasné, že jinou kost dáme čivavě, pro ni bude vhodný třeba kuřecí krk, a jinou německému ovčákovi. Podíl kostí by v krmné dávce měl být maximálně 25%, ale je to myšleno i s masem, kterým by měly být obaleny. V přírodě šelma nikdy nejí kosti samotné. Navíc trávení se stimuluje příjmem svaloviny. Velké hovězí a vepřové kosti umožňují psovi hryzat a obrušovat si zuby, pes se jimi zabaví, slouží ke žvýkání, ale neměl by je polykat.

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

ČLÁNKY O HUBNUTÍ

TAGY

© 2016 Zdravota.cz