Nepříjemnosti v bytě část 1.: hmyz


Brouci, moli, larvy, mravenci... to vše a mnohem více na nás může číhat doma v našem bytě. Tyto pro většinu lidí „nechutné" nepříjemnosti se vyhnou jen málo domácnostem a můžete být sebevíce čistotní a pořádní, stejně je tu šance, že i vás nezvaní hosté z hmyzí říše „navštíví", ať už v panelákovém bytě nebo v rodinném domku. S jakým hmyzem se v domácnosti můžeme setkat, jak škodí a jak si s ním poradit?


Hmyz se většinou dostane do našich spíží, klade vajíčka a množí se v potravinách. Do spíží se často dostanou mravenci, potravinoví moli a brouci. K těm nejrozšířenějším patří pilous černý a červotoč spížní. Červotoč proděraví sáčky s moukou, suchými plody nebo piškoty, jakoby je někdo skrz naskrz propíchal jehlou. Larvy jsou bílé, asi 2 mm dlouhé. Pilous černý se živí obilovinami a klasicky jej najdeme v mouce, larvy jsou bílé s hnědou hlavičkou. V sáčcích a krabičkách se sypkými potravinami najdeme i potravinové moly. Ty při přemnožení létají po bytě, ale to už znamená, že máme celkem velký problém a je třeba najít zdroj této invaze. Samozřejmě nesmíme opomenout ani moly šatní, ti jsou podobným problémem, jako ti v potravinách a dokážou znehodnotit i cenné kousky oděvů.


Jak se škůdců zbavit? Velmi často si je přineseme již z obchodu. Proto je potřeba sypké potraviny doma ihned přesypat přes síto do uzavíratelných potravinových nádob, ideálně skleněných. Pokud už invazi škůdců čelíte, je třeba potraviny zlikvidovat. A to tak, že je spálíte nebo vhodíte rovnou do kontejneru. Pokud jste je zatím našli pouze v jednom sáčku s moukou, je možné sypké potraviny zmrazit nebo nahřát na 60 stupňů v troubě, pokud je nechcete vyhazovat. Pokud se potýkáte s potravinovými moly, seženete nalepovací pásky pracující na principu lepivých mucholapek. Ty samozřejmě nezafungují bez důkladného pročištění spíže. Prodávají se i elektrické odpuzovače nebo ultrazvukové plašiče. Jak na šatní moly? Pomáhá napadené textilie pořádně vyklepat a zmrazit. K „babským" radám patří i vůně levandule, pelyňku, pomerančové kůry nebo rozmarýnu v šatní skříni.


Lezoucí hmyz je neméně nepříjemný. Většinou nás potrápí mravenci, velmi časté jsou neškodné, ale pro mnoho lidí odpudivé rybenky. Ty mají rády vlhko, takže pomůže bojovat s vlhkostí, doporučuje se do místnosti, například na WC, umístit vanilkový lusk, protože je odpuzuje vlně vanilky, nebo použít syrovou nastrouhanou bramboru, do které vlezou, a vy pak vše vyhodíte. V drogeriích jsou k dostání postřiky, například Biolit, nebo sypké přípravky, pomoci může i prášková křemelina. Pokud se objeví švábi, štěnice nebo rusi, na nic nečekejte a raději volete deratizační firmu. Mohou přenášet choroby a vyvolávat alergické reakce a s tím není radno si zahrávat. Tyto invaze jsou dnes stále častější, a rozhodně nejsou pouze výsadou zanedbaných domácností. Další možností je, že si je přivezete z dovolené. Chemický postřik bude třeba aplikovat nejen u vás, ale i v sousedních bytech, velmi rychle se totiž šíří a množí.

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

ČLÁNKY O HUBNUTÍ

TAGY

© 2016 Zdravota.cz