Sůl – levný pomocník pro krásu


V současné době se soli připisují škodlivé účinky, někdy bývá dokonce označována jako bílý jed. Sůl je ve skutečnosti pro život nezbytná, škodí pouze v nadměrném množství.


Sůl má své místo nejen v kuchyni, ale také v kosmetice. Od starověku používá jako konzervační prostředek, k ochucení jídel, jako lék i jako zkrášlovací prostředek. Sloužila také jako platidlo, římští vojáci byli placeni solí.


Sůl není pouze jedna

Když se řekne sůl, mnohým lidem se vybaví kamenná sůl, kterou najdou v regálech obchodů. Existuje mnoho druhů solí, které se dělí podle původu, účinků a velikosti krystalů. Sůl nemusí být pouze chlorid sodný, obsahující jen chlór a sodík. V soli můžeme najít i jiné minerály, jako je vápník, fosfor, hořčík, železo. Solné krystaly nejsou pouze bílé, mohou být i růžové či modrofialové. Mezi nejznámější druhy soli patří:


Kamenná sůl – chlorid sodný, je hornina smíchaná s hlínou, která se těží z podzemí a čistí se. Výsledkem jsou drobné bílé krystaly.


Sůl ze solanky – solanka je slaná voda, ve které je sůl rozpuštěna nebo je voda přiváděna do podzemního ložiska soli. Po odpaření vody dojde ke krystalizaci soli a jejímu následnému zpracování.


Mořská sůl – se získává ze solných lagun odpařováním vody za působení slunce a větru. První krystalizace soli se nazývá solný květ. Mořská sůl obsahuje velké množství jódu. Zvláště účinná je sůl z Mrtvého moře, která obsahuje mnoho minerálů.


Himalájská sůl – je kamenná sůl, získávaná z ložisek v Himaláji, v místech, kde byl před několika miliony let oceán. Himaláská sůl je bohatá na minerály. Je pro ni charakteristické růžové zabarvení, hrubé krystaly a jemná, křupavá chuť.


Černá sůl – je nerafinovaná, růžovo-šedá sůl, která se těží v sopečných oblastech Indie a Pákistánu. Je bohatá na minerály, zejména na železo. Název černá získala podle barvy hornin v sopečných oblastech, ve kterých se těží.


Epsomská sůl – nazývaná také Glauberova sůl, je složená z hořčíku a síranu. Epsomská sůl se používá v solných koupelích, koupel připravíte rozpuštěním epsomské soli ve vaně plné horké vody. Koupel v epsomské soli má relaxační a detoxikační účinky, pomáhá kvalitnějšímu spánku, při nemocech srdce a cév. Epsomská sůl může posloužit také jako prostředek pro krásu


Sůl pro krásu

Sůl jako prostředek ke kráse má široké využití. Pomůže nám k bílým zubům, k sametové pokožce i k osvěžení a prokrvení nohou.


Sůl pro krásné, bílé zuby

Bílé zuby patří ke kráse, k jejich bělení můžeme použít drahé přípravky nebo si můžeme připravit bělící zubní pastu sami. Příprava bělící zubní pasty je jednoduchá, stačí rozdrtit v hmoždíři na prášek dvě polévkové lžíce mořské soli se dvěma polévkovými lžícemi čerstvých lístků šalvěje. Vzniklý prášek uchováme v dobře uzavřené lahvičce či sklenici. Sůl vybělí zuby a šalvěj dodá svěží dech. Zuby můžeme vybělit také směsí, vzniklou smícháním jedné čajové lžičky soli a jedné čajové lžičky jedlé sody. Směs naneseme na vlhký zubní kartáček a zuby vyčistíme jako obvykle.


Solný peeeling

Solný peeling je velkým přínosem pro krásu i zdraví kůže. Pružnou, hladkou, prokrvenou pokožku získáme peelingem, který připravíme smícháním 50g jemné krystalové soli, 15ml mandlového oleje a 5ml vonného levandulového oleje. Směs naneseme na pokožku, lehce vmasírujeme krouživými pohyby a necháme asi půl hodiny působit. Potom směs smyjeme pod sprchou. Peeling můžeme připravit také z jednoho šálku mořské soli a 75 ml olivového oleje. Obě suroviny smícháme a rukama naneseme na tělo, přičemž peeling lehce přitlačujeme, ale nedřeme. Necháme asi půl hodiny působit a potom opláchneme vodou a jemně osušíme. Peeling na obličej si můžeme připravit z poloviny kelímku bílého jogurtu a špetky soli. Obě přísady důkladně promícháme a jemně vmasírujeme na připravenou a očištěnou pleť. Necháme působit asi půl hodiny, potom opláchneme studenou vodou a osušíme.


Sůl pro osvěžení a prokrvení nohou

Solná koupel pro nohy osvěží nohy, prokrví je a odstraní zrohovatělou kůži. Koupel pro nohy připravíme tak, že na každých 10 litrů vody nasypeme 150 g soli. Sůl rozpustíme v litru vroucí vody a potom dolijeme zbytek vody. Nohy ponoříme do koupele na 10 až 20 minut. Po koupeli je neutíráme, ale necháme je volně uschnout. Solnou koupel můžeme připravit také ze čtvrt šálku kuliček jalovce, čtvrt šálku epsomské soli a jedné až dvou čajových lžiček jedlé sody. Jalovec svými antiseptickými účinky podpoří léčivé účinky epsomské soli. V hmoždíři rozdrtíme kuličky jalovce. Do umyvadla nalijeme vlažnou vodu, přidáme rozdrcené kuličky jalovce, jedlou sodu, epsomskou solí a dobře promícháme. Ponoříme nohy do koupele na 15 minut. Po koupeli je namastíme přírodním olejem, abychom uvolnili napětí a podpořili krevní oběh.


Sůl pro kvalitní a krásné vlasy

Objem vlasů zvýšíme smícháním kondicionéru a epsomské soli v poměru 1:1. Směs rozetřeme do vlasů a necháme 20 minut působit. Potom vlasy důkladně opláchneme a necháme uschnout. Směs kromě zvýšení objemu také dodá vlasům výživu. Epsomskou solí můžeme také odstranit přebytečný maz z vlasů. Stačí rozetřít do vlasů šampon a k tomu přidat hrst epsomské soli. Vlasy důkladně umyjeme a opláchneme.


Solné koupele ke kráse i zdraví

Solné koupele jsou osvědčeným prostředkem ke kráse i zdraví. Solné koupele si můžeme dopřát v lázních, v mořské vodě nebo doma. Zpočátku stačí 5-10 minut pobytu v slané vodě, maximální délka se doporučuje 20 minut. Ideální teplota vody je 30 °Celsia, vyšší teplota má sice větší účinek, představuje však také větší zátěž pro organismus. Solná koupel se doporučuje jedenkrát týdně, při zátěži pro imunitní systém, dvakrát týdně. Po koupeli kůži nekartáčujeme, nedrhneme ani nedřeme ručníkem, pouze ji lehce osušíme. Sůl zbaví kůži odumřelých svrchních buněk a zanechá ji hladkou a hebkou. Po koupeli by měl následovat odpočinek. Solnou koupel připravíme snadno, stačí napustit vanu do čtvrtiny horkou vodou, přidat sůl, nechat jí rozpustit a potom dopustit zbytek vody. Solnou koupel je možné připravit z himalájské soli, mořské soli, epsomské soli či jiné soli s hrubými krystaly. Koupel v epsomské soli přispívá ke snížení zadržování vody v břiše a nadýmání. Koupel v empsomské soli jako prostředek k získání plochého bříška si dopřávají celebrity jako Gwyneth Paltrow nebo Victoria Beckham.


Pokud máme ztuhlé a bolavé svaly, můžeme uvolnit jejich ztuhlost a zmírnit bolest pomocí relaxační solné koupele, připravené z mořské soli a bylinek. Pro přípravu této koupele potřebujeme čtvrt šálku bobkového listu, čtvrt šálku sušené majoránky, jeden šálek jedlé sody a dva šálky jemné mořské soli. V kuchyňském robotu rozemeleme na jemný prášek bobkový list a majoránku. Dáme je do velké mísy, přidáme jedlou sodu a mořskou sůl. Všechny přísady důkladně promícháme. Uchováme v dobře uzavřené lahvičce. Napustíme vanu a dáme do ní půl šálku směsi. Koupel má trvat 20 minut. Po koupeli lehce osušíme kůži a následuje odpočinek.

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

ČLÁNKY O HUBNUTÍ

TAGY

© 2016 Zdravota.cz