Kupujete štěňátko? Pozor na množitele!


Problematika zvířecích množíren začíná být konečně trochu mediálně známá. Asi si říkáte, že přece poznáte, že zvíře pochází ze špatných podmínek a dali byste si na to pozor. Ono to ale nemusí být tak jednoduché.


Kdo jsou množitelé?

Lidem, kterým nejde o psy ale o vlastní zisk, a kteří prodávají a množí psy ve velkém, se říká množitelé. Na různých inzertních serverech lze snadno narazit na inzeráty podobného typu. Většinou se jedná o čistokrevná štěňata, ale bez průkazu původu, která „chovatel" novému majiteli doveze kamkoliv. Často je zde zdůrazněno, že je preferováno rychlé jednání. Výjimkou nebývá ani zasílání kurýrní službou. Pokud na takový inzerát narazíte, je velmi pravděpodobné, že jej inzeruje množitel. Tomu nejde o blaho zvířat, nezáleží mu na tom, kam se dostanou, jde mu pouze o výdělek.


Pokud na takový inzerát odpovíte a domluvíte si předání štěněte, pravděpodobně ani neuvidíte jeho životní prostředí nebo rodiče. Množitelé často mají psy v otřesných podmínkách, vlastní jich mnoho a slouží pouze na produkci štěňat. Jedná se o týrání zvířat, mnohdy ale provozované beztrestně. Hodně z nich jich má i své webové stránky, ale samozřejmě na nich nepoznáte, v jakých podmínkách jsou zvířata chována, a často se podvodně prezentují jako chovatelské stanice. V inzerátech mohou být i fotky zcela jiných štěňat nebo údajných rodičů těchto mláďat.


Varovnými signály je často příliš nízký věk štěňat, inzerce mnoha vrhů a různých plemen od jednoho inzerenta a zamezení návštěvy štěňat před koupí.


Člověk, který se o psy zajímá a má určité znalosti, většinou takové nabídce nenaletí. Množitelé nabízejí psy módních plemen, o které je velký zájem. Cílovou skupinou jsou především lidé, kteří si kupují prvního psa, nemají velké znalosti a neví, na co se zaměřit. Většinou ani neví, jak má štěně takového plemene v určitém stáří vypadat. Předání probíhá často někde na neutrální půdě, takže o podmínkách, kde štěně vyrostlo, nevíte zhola nic. Velkým problémem je špatný zdravotní stav těchto zvířat. Mnohdy trpí infekčními nemocemi, jsou náchylné k všemožných chorobám a výjimkou není ani zfalšované očkování v očkovacím průkaze psa.


Pokud si vezmete takové štěně, může se stát, že je mnohem mladší, než bylo uvedeno v inzerátu, pravděpodobně bylo vzato od matky příliš brzy, je ve špatném stavu, není socializované a nemá základní návyky. Někdy se ze psa vyklube úplně jiné plemeno, než jste si kupovali. Výhodná koupě, u které ušetříte možná pár stovek nebo tisícovek, oproti papírovému zvířeti, se vám může velmi prodražit. Zvíře může být celý život náchylné k nemocem, mít psychické problémy, způsobit vám více starostí než radostí. Nezřídka se stává, že malinké štěně, brzo vzaté od matky, zkrátka nepřežije. Vám pak zůstanou pouze oči pro pláč.


Jak množení zabránit?

Koupí štěněte od množitele podporujete finančně jeho činnost. I když je vám takových zvířat líto, kupte si raději psa s PP od prověřeného chovatele. Pokud chcete zvířecího společníka a nezáleží vám na jeho plemeni, můžete si vzít zvíře z útulku nebo od někoho, komu se narodila štěňata nedopatřením a nyní je daruje do dobrých rukou.

Problematika množíren je velmi aktuální a situace poměrně neutěšená. Setkáváme se dokonce s krádežemi psů atraktivních plemen právě za účelem množení. Lidé by si také měli dávat pozor na to, komu prodávají svá štěňata, aby se v dospělosti nestala „továrnou na štěňata". Čím více lidí o těchto nekalých praktikách bude vědět, tím lépe. Teprve pak bude možno s takovým týráním zvířat efektivně něco dělat.

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

ČLÁNKY O HUBNUTÍ

TAGY

© 2016 Zdravota.cz