Eukalyptový olej pro zdraví, dobrou pleť i psychickou kondiciEukalyptový olej je známý prostředek proti kašli i ucpanému nosu. Jeho využití je však mnohem širší. Tento aromatický olej s příjemnou vůní vám může pomoci také při dalších potížích, zdravotních i psychických. Může také přispět ke zvýšení kvality vaší pleti.


Několik slov o eukalyptu


Eukalyptus (český název blahovičník) je původce éterické aromatické látky, nazývané eukalypt, kvůli které se pěstuje. Existuje několik stovek druhů blahovičníku. Může se jednat o strom, stromek či keřík z čeledi myrtovitých, kterému se daří v tropických a subtropických oblastech.


Eukalyptus mívá dva různé tipy listů. Mladá rostlinka má oválné, stříbrné listy, které se po určité době mění na podlouhlé zelené. Právě v těchto podlouhlých zelených listech se skrývá aromatická látka eukalypt. Tuto aromatickou látku používali již australští domorodci k léčbě nemocí horních dýchacích cest.


V současné době se ze zelených podlouhlých listů blahovičníku vyrábí eukalyptový olej, který má díky tonizačním, antibakteriálním, antiseptickým, a protizánětlivým účinkům široké využití.


Blahovičník může být pěstován i pro okrasu. Patří totiž k nejkrásnějším stromům na světě.

Eukalyptový olej jako přírodní lék


Eukalyptový olej je známý přírodní prostředek proti kašli. Rozpouští hleny, usnadní vykašlávání, čistí a dezinfikuje dýchací trakt a uleví od nepříjemných příznaků rýmy. Dokonce snižuje i horečku.


Eukalyptovým olejem můžeme potřít hrdlo i hruď nebo ho inhalovat. Jeho účinek zvýšíte, pokud ho použijete jako silici, kterou přidáte do základního oleje, například mandlového nebo jojobového.


Máte ucpaný nos? Inhalujte eukalyptový olej. Opakované inhalace zcela uvolní dýchací cesty a zacelí sliznice. A nejen to. Inhalace eukalyptového oleje posílí váš imunitní systém. Během inhalování mějte zavřené oči, olej by vám je totiž mohl podráždit.


Útočí na vás chřipka či nachlazení? Pomůže vám léčivá koupel, kterou připravíte nakapáním asi deseti kapek eukalyptového oleje, který můžeme smíchat s tea tree nebo s mátovým, borovicovým, rozmarýnovým olejem. Celkový součet kapek by měl být deset. Oleje přidejte do koupele těsně před tím, než se do ní ponoříte. Odpočívejte v teplé lázni 15 až 20 minut a potom relaxujte ve vyhřáté posteli.


Eukalyptový olej vás díky svým silným antibakteriálním účinkům zbaví bolestí v krku. Stačí ho smíchat s několika lžicemi olivového nebo slunečnicového oleje a ohřát. Vzniklou směs olejů nakapete na vatu či na látku, kterou přiložíte na hrdlo, upevníte obvazem a necháte několik hodin působit.


Eukalyptový olej disponuje zahřívacími účinky, zmírňuje bolesti, prokrvuje kůži, podporuje hojení. To je důvod, proč vám může pomoci při bolestech svalů i při revmatismu.


Bolí vás svaly po náročném tréninku nebo patříte mezi lidi, které sužují kloubní potíže? V obou případech vám pomůže eukalyptový olej. Stačí kápnout několik teplých kapek na bolestivé místo a důkladně masírovat. Stejnou službu vám prokáže, pokud ho přidáte do propolisu či do kokosového oleje. Eukalyptový olej je nedílnou součástí různých mastí, gelů i krémů, které ulevují od bolesti svalů i kloubů.


Eukalyptový olej může posloužit i jako ústní voda, vydezinfikuje ústní dutinu a osvěží váš dech. Olej však nepolykejte, způsobil by vám totiž nepříjemné zdravotní potíže.


Eukalyptový olej proti stresu


Silně pronikavá až omamná vůně eukalyptu vám usnadní nejen dýchání, navodí vám také příjemný pocit uvolnění. Dokáže vás zbavit stresu, depresí, návalů úzkosti a panického strachu.


Objeví-li se náhle u vás některý z těchto příznaků, dříve než navštívíte lékaře, vyzkoušejte léčivou sílu eukalyptového oleje. Deprese, úzkost či panický strach nemusí totiž vždy znamenat nemoc, může se jednat pouze o reakci na silný stres či na náročný den plný napětí a spousty úkolů.


Eukalyptový olej můžeme inhalovat nebo ho použít ve formě aromaterapie. Lze ho kombinovat s tea tree olejem s levandulovou, mátovou, citronovou, citronelovou, růžovou, meduňkovou, borovicovou či rozmarýnovou silicí.


Aromaterapie eukalyptovým olejem usnadní koncentraci a zvýší mozkové funkce, tedy myšlení i paměť, což ocení duševně pracující lidé i ti, kteří se musí učit, například do školy či do různých kurzů.


Cítíte se vyčerpaní po náročném dni? Přidejte několik kapek eukalyptového oleje do koupele. Koupel vás osvěží, dodá vám energii a zlepší vám náladu.


Eukalyptový olej pro krásu


Eukalyptový olej má právem své místo i v kosmetickém průmyslu. Hodí se zejména pro nečistou, mastnou a unavenou pleť. Dokáže aktivizovat podkožní pojivo, poradí si i s akné. Potírání eukalyptovým olejem podpoří hojení odřenin, drobných ranek, pročistí povrchové rány a zmírní zarudnutí pokožky.


Využití eukalyptového oleje v domácnosti


Eukalyptový olej vám může posloužit i v domácnosti jako přírodní čistič vzduchu, který současně odpuzuje šatní moly. Může vás dokonce zbavit otravného hmyzu. Vystříkáte-li směsí slunečnicového a eukalyptového oleje na spár či kraj oken, otravný hmyz se vašemu domu či bytu vyhne. Eukalyptový olej je také skvělým přírodním repelentem, stačí ho rozetřít na vaši pokožku.


Na co si dát pozor


Zevní užívání eukalyptového oleje vám může prokázat cenné služby. Na vnitřní používání se však vůbec nehodí. Při jeho vnitřním užití může totiž dojít k otravě, která se projeví zvracením závratěmi, bolestmi žaludku i svalů a zúženými zornicemi.

Při jeho zevním použití sice nebyly prokázány žádné nežádoucí vedlejší účinky, přesto je dobré, aby se mu těhotné a kojící ženy raději vyhnuly.

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

ČLÁNKY O HUBNUTÍ

TAGY

© 2016 Zdravota.cz