Rozhodují se kuřáci jinak než nekuřáci?


Většina z nás se i zpětně věnuje svým rozhodnutím. Přemýšlíme, co jsme v životě udělali dobře a co špatně, vymýšlíme různé varianty, rozebíráme si všechny možné varianty našich činů a jejich důsledky. Bereme v úvahu, co by se mohlo stát, kdyby… co by bylo, kdybychom se rozhodli jinak. Takové rozbory nás následně vedou ke změně budoucího chování, poučíme se a příště se rozhodneme jinak, vidíme všechny důsledky a víme, co se může stát. Je možné, že to pro kuřáky tak úplně neplatí?


Tým vědců z Harvardské univerzity, pod vedením profesorky Pearl H. Chiu ve svém rozsáhlém výzkumu ukázal, že kuřáci mají skutečně zhoršenou schopnost přemýšlet o důsledcích svých rozhodnutí a vidět dostupné lepší varianty. Výzkum spočíval v tom, že stejný počet nekuřáků a kuřáků rozličného věku, ale přibližně stejného vzdělání, hrál investiční hru, při které jim vědci snímali mozek. Účastníci výzkumu samozřejmě nevěděli, co přesně se zkoumá, aby nemohly záměrně ovlivnit výsledky. Pravidla hry byla zcela jednoduchá. Každý z účastníků studie měl na začátek 100 dolarů a dostal za úkol je investovat do akcí či cenných papírů. Po každém kole soutěže jim výzkumníci sdělili, kolik by díky svým investicím vydělali a kolik by mohli vydělat, kdyby do daných akcií investovali celou částku. Informace o možném zisku beze ztrát byla v následujícím kole impulzem pro nekuřáky, aby investovali celou částku. Kuřáci však svoji taktiku nijak nezměnili. Jejich mozek sice zaznamenal, že by bylo možné získat více peněz a nic tím neztratit, ale nebral to v úvahu při dalším rozhodování.


Tento výzkum byl několikrát opakován v různých zemích světa a jeho autoři se domnívají, že takovéto experimenty pomáhají vysvětlit „logiku“ toho, proč kuřáci nepřestávají kouřit, i když si jsou někde uvnitř vědomi pozitivního efektu, který by nastal po skoncování s tímto zlozvykem. Jestli dokáže kouření ovlivnit rozhodování v imaginární hře, jak asi ovlivňuje naše rozhodování ve skutečném životě? Co všechno by se asi dalo získat, kdybychom ve svém životě investovali s čistou hlavou…

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

ČLÁNKY O HUBNUTÍ

TAGY

© 2016 Zdravota.cz