Důležitou součástí zdravého života je dobrý pocit ze svého vzhledu. Díky němu jsme sebevědomější, což vede k lepším vztahům a ty zase přispívají větší pohodě. Je prokázáno, že lidé, kteří mají dobré vztahy s okolím, žijí déle a jsou zdravější.

VZHLED

10 pravidel krásné a zdravé pleti

 

Zdravá pleť je důležitý předpoklad pro pěstěný vzhled a hlavně pro spokojenost se sebou samým. Jaká pokožka je krásná? Lehce opálená, se sjednoceným barevným tónem, pružná, pevná, hebká a hydratovaná. V dnešní době však není snadné jí takovou udržet. Rychlý životní styl, městský smog, stres, málo pohybu a průmyslově zpracované potraviny s málo vitaminy umí udělat své a nejeden z nás pak musí řešit, co s následky.

 

1. Základ je správná péče. To asi víte, všude se o tom píše, slyšíme to stále dokola. Zopakujeme si to i tady. Odličování a hydratace, to jsou dva pilíře celé péče, na kterých všechno stojí. Jak se odličovat? Záleží na typu pleti, nikdy však nic nezkazíte micelární vodou,která nevysušuje, ale ani nezamašťuje, pleť zklidní a do hloubky vyčistí. A jak hydratovat? Opět záleží na typu pleti. Krém, fluid, emulze, gel. A vždy dbejte na to, aby kosmetika byla nekomedonní.

 

2. Stejně důležitá je péče zevnitř. Možná i důležitější. Vitaminy, minerály, všechny důležité živiny, dostatek (ale ne nadbytek!) vody. Více se zde o tom nebudeme rozepisovat, vše o správné stravě si můžete přečíst v sekci Výživa.

 

3. Základní péče je dobrá, ale někdy je třeba přidat. Opět záleží na typu pleti, ale doporučuje se peeling. S tím to však není radno přehánět, pleť by se zbytečně podráždila. Pokožka se však obnovuje jednou za cca 28 dní, v tu chvíli je dobré jí pomoci. Na obličeji jemným peelingem, na těle buď také jím, anebo drsnou žínkou.

 

4. Jednou týdně je dobré dopřát pleti masku. Udělejte si z její aplikace pravidelný víkendový rituál. Masky čistící, hydratační, výživné, zklidňující, anti-aging, doma vyrobené či zakoupené, záleží jen na vás. Pleť vám bude vděčná a odmění se pomalejším stárnutím, lepší pružností a větší svěžestí. Masku však neaplikujte více, jak dvakrát týdně, aby se pleť nepodráždila, nebo i zbytečně nezhýčkala, to jí také nesvědčí. Všeho moc škodí.

 

5. Ujistěte se, že máte dost vitaminu D. Obličej máme tendenci si chránit před sluníčkem celý rok (což je také v pořádku, zabráníme tím vzniku pigmentových skvrn a vrásek), ale mnoho problémů s kůží, jako ekzémy, nečistá pleť a akné, je zapříčeněno právě nedostatkem vitaminu D. Zkuste v tabletách či kapkách anebo se jednoduše projděte na sluníčku. Stačí čtvrt hodiny a denní dávka je vaše.

 

6. Jednou za měsíc si zajděte na kosmetiku. Vyškolená odbornice vám pleť jemně vyčistí a dodá jí přesně to, co potřebuje, v závislosti na typu a stáří. Navíc je příjemné, když se o vás někdo stará, odpočinete si a na chvíli zapomenete na všechny povinnosti i na to, o co se musíte starat vy. A to je pro zdraví, a tím i pro krásu, blahodárné!

 

7. Zjistěte, co vám vyhovuje. Některé typy pleti milují oleje, jiné ho nesnesou. Někomu sednou gely, jinému hutné krémy. To samé platí o ingrediencích. Jsou lidé, kteří si nemohou vynachválit koenzym Q10, jiní preferují vitaminy, další zase peptidy. Až zjistíte, co vám sedí, už se toho držte. V kosmetice se vyplatí věrnost.

 

8. Na obličej si moc nesahejte. Stejně tak na dekolt a na záda, zbytečně zanášíte kůži nečistotami, které máte chtě nechtě na rukou. A zásadně si sami neprovádějte mechanické čištění! A když už to musí být, chystáte se na ples a pupínek vám prostě vadí, důkladně si umyjte ruce, použijte kosmetické kapesníčky a místo před zákrokem i po něm důkladně ale opatrně vyčistěte pomocí alkoholového tonika či dezinfekce, jinak se vám vyrážka rozšíří i do ostatních pórů.

 

9. Pamatujte, že všechny krásné modelky a celebrity v časopisech také nejsou dokonalé. Za mnoho z jejich krásy můžou grafické programy a velice drahý makeup. Pleti z plakátu nikdy nedocílíte a ani to nechtějte - je to neosobité a působí to neživě. Každá piha, skvrkna, kruhy pod očima, to vše dodává na zajímavosti. Jen dbejte na své zdraví, když z vás bude zářit společně s dobrou náladou, můžete hned konkurovat i těm největším krasavícím. Jejich tajemství kromě péče tkví totiž ve víře, že jsou opravdu krásné. To z nich září, podle toho se chovají a tak jim to všichni věří. To můžete mít taky.

 

10. Základem veškeré krásy jsou tři věci: voda, vzduch, spánek. Vodu doplňujte pitným režimem, vzduch, tedy kyslík, do pleti dostanete pohybem, a to jakýmkoliv, ale nejideálněji na čerstvém vzduchu a spánek by měl být pravidelný, ideálně v rozmezí desátá večer až osmá ráno. Čím dříve před půlnocí ulehnete, tím lépe si váš organismus odpočine.A odpočatá pleť vypadá hned úplně jinak. Když bude čas, zkuste si zdřímnout i po obědě. Uvidíte tu změnu! A hlavně pozitivní myšlení. To je nejdůležitější.

Vlasy jsou naším módním doplňkem, který ostatním signalizuje, jaký životní styl udržujeme. Nedostatek lesku či řídnutí závisí na faktorech, které neovlivníme. Jsou jimi genetické dispozice, hormonální změny, stáří. Vhodná péče a životospráva však může mnohé zachránit a proměnit zplihlé vlasy na bohatou kštici, za níž se nebudete stydět. Poradíme vám, jak na to.

 

Bez stresu s dobrým jídlem

 

Vlasové vlákna jsou převážně složená z proteinů, hlavní podíl na jejich zlepšení má tedy vyvážená strava. Jezte ovoce, zeleninu a bílkoviny. Pokud pro zkvalitnění chcete udělat ještě více, lékaři doporučují vitaminy zinek a panthenol. Mimo potravin, nezapomínejte také na relaxaci, přemíra stresu či deprese způsobují matný vzhled a dokonce vypadávání vlasů.

 

Máte vhodný šampon?

 

Většina lidí používá jakýkoliv, co najde v koupelně. Což je špatně. Základem úspěchu zdravých vlasů je totiž výběr vhodného šamponu. Při rozhodování jaký použít, rozhodují dvě hlediska – jaký typ vlasů máme, a kolikrát za týden si je umýváme.

Často se mastící vlasy potřebují spíše jemnější ovocný šampon na každodenní užití. Na barvené vlasy převážně volte výživné přípravky, abyste zabránili vysušování. Jestli si barvu chcete udržet co nejdéle, vyhněte se chlorovaným bazénům a na slunci noste klobouk či jinou pokrývku hlavy. Na suché vlasy je nejvhodnější glycerin a kolagen na regeneraci. Pro podpoření účinku na konečky naneste před mytím Tea Tree olej. Kudrnaté vlasy dobře snáší zjemňující šampony s hydratací.

 

Ve všem případech ale vybírejte šampony s menším obsahem chemických přísad, obzvlášť sulfáty a parabeny. Mohou vyvolávat různé nepříjemné alergické reakce či zarudlé oči.

 

Základní péče o vlasy

 

Po každém umytí dopřejte vlasům kondicionér a jednou za týden masku. Vyvarujte se přílišnému česání, tření hřebenem ničí totiž vlasové prameny způsobující ztrátu objemu a splihlé konečky. Časté fénovaní, kulmování či používání žehličky také vlasům moc neprospívá. Nechte je někdy přirozeně uschnout nebo je obmotejte ručníkem.